The Events Calendar - en to sr_ME translation catalogue (671 entries)

en:  Save Changes
sr_ME: Sačuvaj izmene

en: %s Settings
sr_ME: %s Podešavanje

en: %s cannot be a duplicate
sr_ME: %s ne može biti duplikat

en: %s cannot be the same as %s.
sr_ME: %s ne može biti isto kao %s.

en: %s must be a number between 0 and 21.
sr_ME: %s mora biti broj između 0 i 21.

en: %s must be a number or percentage.
sr_ME: %s mora biti broj ili procenat.

en: %s must be a phone number.
sr_ME: %s mora biti telefonski broj.

en: %s must be a positive number.
sr_ME: %s mora biti pozitivan broj

en: %s must be a valid absolute URL.
sr_ME: %s mora biti validan apsolutni URL

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
sr_ME: %s mora biti validan naziv (brojevi, slova, donje crte)

en: %s must consist of 5 numbers.
sr_ME: %s mora da se sastoji od 5 brojeva.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
sr_ME: %s mora da se sastoji samo od slova, brojeva, crtica, apostrofa i razmaka.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
sr_ME: %s mora da se sastoji samo od slova, razmaka, apostrofa i crtica.

en: %s must contain numbers and letters only
sr_ME: %s mora da sadrži samo brojeve i slova

en: %s must contain numbers, letters and dots only
sr_ME: %s mora da sadrži samo brojeve, slova i tačke

en: %s must have a value that's part of its options.
sr_ME: %s mora imati vrijednost koja je dio opcije

en: %sAdd-on documentation%s for all of Modern Tribe's official extensions for The Events Calendar (including WooTickets, Community Events, Eventbrite Tickets, Facebook Events, etc)
sr_ME: %sAdd-on dokumentacija%s za sve zvanične ekstenzije Modern Tribe's za The Events Calendar (uključujući WooTickets, Community Events, Eventbrite Tickets, Facebook Events, itd)

en: %sFrequently Asked Questions%s ranging from the most basic setup questions to advanced themer tweaks
sr_ME: %sFrekventno postavljana pitanja%s rangirana u rasponu od najosnovnijih pitanja za podešavanja do naprednih izmjena ukupnog izgleda

en: %sInstallation/Setup FAQs%s from our support page can help give an overview of what the plugin can and cannot do. This section of the FAQs may be helpful as it aims to address any basic install questions not addressed by the new user primer.
sr_ME: %sInstalacija/Podešavanje FAQ%s naše stranice za podršku može vam pomoći da otkrijete šta ovaj plugin može i ne može da uradi. Ovaj odjeljak Pitanja i Odgovori može biti od pomoći jer ima za cilj da se bavi bilo kakvim osnovnim pitanjima adresiranim za nove korisnike.

en: %sOur New User Primer%s was designed for folks in your exact position. Featuring both step-by-step videos and written walkthroughs that feature accompanying screenshots, the primer aims to take you from zero to hero in no time.
sr_ME: %sNaš Novi User Primer%s je dizajniran za ljude koji su vašem položaju. Kroz korak-po-korak video tutorijale i pisana uputstva koje sadrže slike ekrana, opisani primjeri imaju za cilj da vas odvedu od početnika do heroja u kratkom vremenu.

en: %sTemplate tags, functions, and hooks & filters%s for The Events Calendar &amp; Events Calendar PRO
sr_ME: %sOznake obrazaca, funkcije i kuke i filteri%s za The Events Calendar &amp; Events Calendar Pro

en: %sTutorials%s written by both members of our team and users from the community, covering custom queries, integration with third-party themes and plugins, etc.
sr_ME: %s Tutorijali%s pisani od članova našeg tima i korisnika iz zajednice, koja pokriva prilagođene upite, integraciju sa drugim temama i modulima, itd.

en: &laquo; All Events
sr_ME: &laquo; Svi događaji

en: &laquo; Previous Events
sr_ME: &laquo; Prošli događaji

en: (Coming Soon!)
sr_ME: (Uskoro!)

en: (See all)
sr_ME: (Vidi sve)

en: 0 = zoomed out; 21 = zoomed in.
sr_ME: 0 = odzumirano; 21 = zumirano.

en: <p>The license key you received when completing your purchase from %s will grant you access to support and updates until it expires. You do not need to enter the key below for the plugins to work, but you will need to enter it to get automatic updates. <strong>Find your license keys at <a href="%s" target="_blank">%s</a></strong>.</p> <p>Each paid add-on has its own unique license key. Simply paste the key into its appropriate field on below, and give it a moment to validate. You know you're set when a green expiration date appears alongside a "valid" message.</p> <p>If you're seeing a red message telling you that your key isn't valid or is out of installs, visit <a href="%s" target="_blank">%s</a> to manage your installs or renew / upgrade your license.</p><p>Not seeing an update but expecting one? In WordPress, go to <a href="%s">Dashboard > Updates</a> and click "Check Again".</p>
sr_ME: <p>Licencni ključ koji ste dobili nakon kupovine %s vam omogućava pristup podršci i nadogradnjama dok ne istekne. Nije potrebno da upišete ključ ispod da bi ovaj plugin radio, ali će biti potrebno da ga upišete ako želite automatizovane nadogradnje. <strong>Find your license keys at <a href="%s" target="_blank">%s</a></strong>.</p> <p>Svaki plaćeni add-on ima svoj jedinstveni ključ. Simply paste the key into its appropriate field on below, and give it a moment to validate. You know you're set when a green expiration date appears alongside a "valid" message.</p> <p>If you're seeing a red message telling you that your key isn't valid or is out of installs, visit <a href="%s" target="_blank">%s</a> to manage your installs or renew / upgrade your license.</p><p>Not seeing an update but expecting one? In WordPress, go to <a href="%s">Dashboard > Updates</a> and click "Check Again".</p>

en: <p>The settings below control the display of your calendar. If things don't look right, try switching between the three style sheet options or pick a page template from your theme.</p><p>There are going to be situations where no out-of-the-box template is 100&#37; perfect. Check out our <a href="%s">our themer's guide</a> for instructions on custom modifications. Want to create a new view? Grab a copy of the <a href="%s">Sample Agenda View plugin from Github</a></p>
sr_ME: <p> Postavke ispod kontrolišu prikaz vašeg kalendara. Ako stvari ne izgledaju kako treba, pokušajte odabrati neku od tri opcije stila ili odaberite šablon stranice vaše teme.</p><p> Biće situacija gdje šablon neće biti odmah 100&#37; savršen. Pogledajte naš <a href="%s"> vodič kroz teme</ a> za upute o modifikacijama. Želite stvoriti novi izgled? Uzmite kopiju <a href="%s">Sample Agenda View plagin sa Github</ a></ p>

en: A fully designed and styled theme for your events pages.
sr_ME: Tema u potpunosti dizajnirana i stilizovana za vašu stranicu sa događajima.

en: A widget that displays upcoming events.
sr_ME: Vidžet koji prikazuje predstojeće događaje.

en: Add Event
sr_ME: Dodaj događaj

en: Add HTML after event content
sr_ME: Dodaj HTML posle sadržaja događaja

en: Add HTML before event content
sr_ME: Dodaj HTML prije sadržaja događaja

en: Add New
sr_ME: Dodaj novi

en: Add New Event
sr_ME: Dodaj novi događaj

en: Add New Event Category
sr_ME: Dodaj novu kategoriju događaja

en: Add New Organizer
sr_ME: Dodaj novog organizatora

en: Add New Venue
sr_ME: Dodaj novo mjesto

en: Add new ticket
sr_ME: Dodaj novu ulaznicu

en: Additional Functionality
sr_ME: Dodatna funkcionalnost

en: Address:
sr_ME: Adresa:

en: Advanced Template Settings
sr_ME: Napredne postavke šablona

en: Afghanistan
sr_ME: Afganistan

en: Alaska
sr_ME: Aljaska

en: Albania
sr_ME: Albanija

en: Algeria
sr_ME: Alžir

en: All %s
sr_ME: Svi %s

en: All Day Event:
sr_ME: Cjelodnevni događaj:

en: All Event Categories
sr_ME: Sve kategorije događaja

en: All Events:
sr_ME: Svi događaji:

en: All future events in the series will be changed. Any changes made to other events will be kept.
sr_ME: Svi budući događaji u ovoj seriji će biti izmijenjeni. Promjene načinjene na ostalim događajima će biti sačuvane.

en: All future events in the series will be deleted.
sr_ME: Preostali događaji u ovoj seriji će biti obrisani.

en: All other future events in the series will not be deleted.
sr_ME: Preostali događaji u ovoj seriji neće biti obrisani.

en: All other future events in the series will remain the same.
sr_ME: Preostali događaji u ovoj seriji će ostati isti.

en: American Samoa
sr_ME: Američka Samoa

en: Andorra
sr_ME: Andora

en: Anguilla
sr_ME: Angvila

en: Antarctica
sr_ME: Antarktik

en: Antigua And Barbuda
sr_ME: Antigva i Barbuda

en: Are you developer looking to build your own frontend view? We created an example plugin that demonstrates how to register a new view. You can %sdownload the plugin at GitHub%s to get started.
sr_ME: Da li ste programer u potrazi da izgradite sopstveni frontend pogled? Napravili smo jedan primjer koji pokazuje kako da u pluginu registrujete novi pogled. Možete %sdownload dodatak na GitHub%s da biste započeli.

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
sr_ME: Da li mislite  "Hej, ovaj plagin je odličan! Treba da se zahvalim Modern Tribe-u za njihov rad." Najveće hvala koje možemo da tražimo je priznanje. Dodajte mali tekstualni link na dnu vašeg kalendara ka The Events Calendar projektu.

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
sr_ME: Da li mislite  "Hej, ovaj plagin je odličan! Treba da se zahvalim Modern Tribe-u za njihov rad." Najveće hvala koje možemo da tražimo je priznanje. Dodajte mali tekstualni link na dnu vašeg kalendara ka The Events Calendar projektu.

en: Arkansas
sr_ME: Arkanzas

en: Armenia
sr_ME: Jermenija

en: Attendee List
sr_ME: Lista učesnika

en: Attendee List for: %s
sr_ME: Lista učesnika za: %s

en: Attendees
sr_ME: Učesnici

en: Audit Trail:
sr_ME: Revizorski trag:

en: Auditing Information
sr_ME: Revizija informacija

en: Australia
sr_ME: Australija

en: Austria
sr_ME: Austrija

en: Author:
sr_ME: Autor:

en: Available Organizers
sr_ME: Dostupni organizatori

en: Available Venues
sr_ME: Dostupna mjesta održavanja

en: Average Rating
sr_ME: Prosječan rejting

en: Azerbaijan
sr_ME: Azerbejdžan

en: Bahamas
sr_ME: Bahami

en: Bahrain
sr_ME: Bahrin

en: Bangladesh
sr_ME: Bangladeš

en: Based on %d rating | Based on %d ratings
sr_ME[0]: Bazirano na %d rejting
sr_ME[1]: Bazirano na %d rejtinga
sr_ME[2]: Bazirano na %d rejtinga

en: Basic Template Settings
sr_ME: Osnovna podešavanja šablona

en: Belarus
sr_ME: Bjelorusija

en: Belgium
sr_ME: Belgija

en: Bhutan
sr_ME: Butan

en: Bolivia
sr_ME: Bolivija

en: Bosnia And Herzegowina
sr_ME: Bosna i Hercegovina

en: Botswana
sr_ME: Bocvana

en: Bouvet Island
sr_ME: Buve Ostrva

en: British Indian Ocean Territory
sr_ME: Britanska Teriritorija Indijskog Okeana

en: Brunei Darussalam
sr_ME: Brunej

en: Bulgaria
sr_ME: Bugarska

en: Calendar
sr_ME: Kalendar

en: Calendar Month Navigation
sr_ME: Mjesečna navigacija u kalendaru

en: Calendar powered by %sThe Events Calendar%s
sr_ME: Kalendar pokreće %sThe Events Calendar%s

en: California
sr_ME: Kalifornija

en: Cambodia
sr_ME: Kambodža

en: Cameroon
sr_ME: Kamerun

en: Canada
sr_ME: Kanada

en: Cape Verde
sr_ME: Kape Verde

en: Category
sr_ME: Kategorija

en: Cayman Islands
sr_ME: Kajmanska ostrva

en: Central African Republic
sr_ME: Centralna Afrička Republika

en: Chad
sr_ME: Čad

en: Check in
sr_ME: Čekiranje

en: Check out the <a href="%s">available add-ons</a>.
sr_ME: Pogledajte <a href="%s">dostupne dodatke</a>.

en: Check out the available add-ons
sr_ME: Pogledaj dostupne dodatke

en: Check this to use the classic header.
sr_ME: Štrikirajte ovo da bi ste koristili klasično zaglavlje.

en: Check to enable maps for events and venues.
sr_ME: Štrikirajte da omogućite mapu za događaje i mjesta održavanja.

en: Checked in:
sr_ME: Prijavili se:

en: Chile
sr_ME: Čile

en: China
sr_ME: Kina

en: Choose a page template to control the appearance of your calendar and event content.
sr_ME: Odaberitte šablon stranice da bi ste kontrolisali izgled vašeg kalendara i sadržaja događaja.

en: Christmas Island
sr_ME: Božićno ostrvo

en: City:
sr_ME: Grad:

en: Click to view a Google Map
sr_ME: Kliknite da vidite Google mapu

en: Cocos (Keeling) Islands
sr_ME: Kokos (Kiling) Ostrvo

en: Colombia
sr_ME: Kolumbija

en: Colorado
sr_ME: Kolorado

en: Columns
sr_ME: Kolone

en: Comoros
sr_ME: Komoros

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
sr_ME: Validacija poređenja nije uspela jer podaci za poređenje nisu dati za polje %s

en: Congo
sr_ME: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic Of The
sr_ME: Kongo, Demokratska Republika

en: Connecticut
sr_ME: Konetikat

en: Cook Islands
sr_ME: Kukova Ostrva

en: Cost:
sr_ME: Cijena:

en: Costa Rica
sr_ME: Kostarika

en: Cote D'Ivoire
sr_ME: Obala Slonovače

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
sr_ME: Popis zemalja mora biti formatiran kao jedna zemlja po redu u sljedećem formatu: <br>SAD, Sjedinjene Američke Države <br> UK, Ujedinjeno Kraljevstvo.

en: Country:
sr_ME: Zemlja:

en: Created by:
sr_ME: Kreirano od:

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
sr_ME: Hrvatska

en: Cuba
sr_ME: Kuba

en: Currency Symbol:
sr_ME: Simbol valute:

en: Custom field deleted.
sr_ME: Prilagođeno polje obrisano.

en: Custom field updated.
sr_ME: Prilagođeno polje ažurirano.

en: Cyprus
sr_ME: Kipar

en: Czech Republic
sr_ME: Češka Republika

en: Date
sr_ME: Datum

en: Date:
sr_ME: Datum:

en: Debug mode
sr_ME: Mod rada za otklanjanje grešaka

en: Default Events Template
sr_ME: Zadani šablon događaja

en: Default Page Template
sr_ME: Zadani šablon stranice

en: Default currency symbol
sr_ME: Podrazumijevani simbol valute

en: Default stylesheet used for events templates
sr_ME: Zadani stil korišten za šablon događaja

en: Default view
sr_ME: Zadani pogled

en: Delaware
sr_ME: Delaver

en: Delete
sr_ME: Obriši

en: Denmark
sr_ME: Danska

en: Details
sr_ME: Detalji

en: Disable the Event Search Bar
sr_ME: Onemogućite Event Search traku

en: Display
sr_ME: Prikaži

en: Display Settings
sr_ME: Prikaži postavke

en: District of Columbia
sr_ME: Okrug Kolumbije

en: Djibouti
sr_ME: Džibuti

en: Documentation
sr_ME: Dokumentacija

en: Dominica
sr_ME: Dominikana

en: Dominican Republic
sr_ME: Dominikanska Republika

en: Done
sr_ME: Gotovo

en: Duplicate Venues &amp; Organizers
sr_ME: Duplikat mjesta održavanja &amp; Organizatora

en: East Timor
sr_ME: Istočni Timor

en: Ecuador
sr_ME: Ekvator

en: Edit
sr_ME: Izmijeni

en: Edit Event
sr_ME: Uredi događaj

en: Edit Event Category
sr_ME: Izmijeni kategoriju događaja

en: Edit Events
sr_ME: Izmjeni događaj

en: Edit Organizer
sr_ME: Izmjeni organizatora

en: Edit Venue
sr_ME: Izmeni mjesto

en: Edit in %s
sr_ME: Uredi u %s

en: Edit ticket
sr_ME: Uredi ulaznicu

en: Egypt
sr_ME: Egipat

en: Email
sr_ME: E-mail

en: Email Address:
sr_ME: E-mail adresa

en: Email:
sr_ME: E-pošta:

en: Enable Google Maps
sr_ME: Omogući Goolge mapu

en: Enable ajax to live refresh content.
sr_ME: Omogućite ajax za osvježavanje sadržaja

en: Enable comments on event pages.
sr_ME: Omogući komentare na stranicama događaja.

en: Enable event views
sr_ME: Omogući poglede događaja

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
sr_ME: Omogućite ovu opciju da logujete informacije iz moda za otklanjanje grešaka. Po podrazumijevanom, ovo će logovati na vaš serverski PHP error log. Ako bi ste željeli vidjeti log poruke u vašem pretraživaču, preporučujemo instalirati%s i potražite "Tribe " tab u output-u moda za otklanjanje grešaka.

en: End Date
sr_ME: Datum završetka

en: End Date &amp; Time:
sr_ME: Datum završetka &amp; Vrjieme:

en: End Date / Time:
sr_ME: Datum / Vrijeme završetka

en: End of day cutoff
sr_ME: Odsijecanje za kraj dana

en: End sale:
sr_ME: Prekini prodaju:

en: End:
sr_ME: Kraj:

en: Enter a 0 for events that are free or leave blank to hide the field.
sr_ME: Unesite 0 za događaje koji su besplatni ili ostavite polje prazno da bi ste ga sakrili.

en: Equatorial Guinea
sr_ME: Ekvatorska Gvineja

en: Eritrea
sr_ME: Eritreja

en: Error
sr_ME: Greška

en: Estonia
sr_ME: Estonija

en: Ethiopia
sr_ME: Etiopija

en: Event
sr_ME: Događaj

en: Event Add-Ons
sr_ME: Dodaci događaja

en: Event Categories
sr_ME: Kategorije događaja

en: Event Category
sr_ME: Kategorija događaja

en: Event Cost
sr_ME: Cijena događaja

en: Event Details
sr_ME: Detalji događaja

en: Event Location Details
sr_ME: Podaci o lokaciji događaja

en: Event Navigation
sr_ME: Navigacija događaja

en: Event Options
sr_ME: Opcije događaja

en: Event Organizer Details
sr_ME: Podaci o organizatoru

en: Event Summary
sr_ME: Pregled događaja

en: Event Tags:
sr_ME: Tagovi događaja:

en: Event Time &amp; Date
sr_ME: Vrijeme &amp; Datum

en: Event Views Navigation
sr_ME: Navigacija pogleda događaja

en: Event Website
sr_ME: Sajt događaja

en: Event draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview event</a>
sr_ME: Nacrt ažiruran. <a target="_blank" href="%s">Pregled događaja</a>

en: Event published. <a href="%s">View event</a>
sr_ME: Događaj objavljen. <a href="%s">Pogledaj događaj</a>

en: Event restored to revision from %s
sr_ME: Događaj vraćen na reviziju od %s

en: Event saved.
sr_ME: Događaj sačuvan.

en: Event scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview event</a>
sr_ME: Događaj stavljen na raspored za: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Pregled događaja</a>

en: Event submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview event</a>
sr_ME: Događaj poslat. <a target="_blank" href="%s">Pregled događaja</a>

en: Event updated.
sr_ME: Događaj ažuriran.

en: Event updated. <a href="%s">View event</a>
sr_ME: Događaj ažuriran. <a href="%s">Pogledaj događaj</a>

en: Event:
sr_ME: Događaj:

en: Events
sr_ME: Događaji

en: Events From
sr_ME: Događaji iz

en: Events In
sr_ME: Događaji u

en: Events List
sr_ME: Popis događaja

en: Events List Navigation
sr_ME: Navigacija liste događaja

en: Events Settings
sr_ME: Podešavanje događaja

en: Events URL slug
sr_ME: Naziv URL događaja

en: Events at %s
sr_ME: Događaji u %s

en: Events for
sr_ME: Događaji za

en: Events for %1$s
sr_ME: Događaji za %1$s

en: Events for %1$s through %2$s
sr_ME: Događaji za %1$s kroz %2$s

en: Events for %s
sr_ME: Događaji za %s

en: Events template
sr_ME: Šablon događaja

en: Events this month
sr_ME: Događaji ovog mjeseca

en: Export
sr_ME: Izvoz

en: FAQ
sr_ME: Često postavljana pitanja

en: Falkland Islands (Malvinas)
sr_ME: Foklandska Ostrva

en: Faroe Islands
sr_ME: Farska ostrva

en: Field ID:
sr_ME: ID Polja:

en: Fiji
sr_ME: Fidži

en: Filter by ticket #, order # or security code
sr_ME: Filtriraj prema ulaznici #, narudžbi # ili sigurnosnom broju

en: Find Events
sr_ME: Nađi događaje

en: Find out more
sr_ME: Saznajte više

en: Finding & extending your calendar.
sr_ME: Nalaženje i proširivanje vašeg kalendara.

en: Finding your calendar.
sr_ME: Nalaženje vašeg kalendara.

en: Finland
sr_ME: Finska

en: Forums
sr_ME: Forumi

en: Forums: Because Everyone Needs A Buddy
sr_ME: Forumi: Svakom treba prijatelj

en: France
sr_ME: Francuska

en: France, Metropolitan
sr_ME: Francuska, Metropolitan

en: Free
sr_ME: Slobodan

en: French Guiana
sr_ME: Francuska Gvajana

en: French Polynesia
sr_ME: Francuska Polinezija

en: French Southern Territories
sr_ME: Francuske Južne Teritorije

en: Full Styles
sr_ME: Puni stilovi

en: Gambia
sr_ME: Gambija

en: General
sr_ME: Generalno

en: General Settings
sr_ME: Generalne postavke

en: Georgia
sr_ME: Gruzija

en: Germany
sr_ME: Njemačka

en: Getting Started
sr_ME: Početak

en: Ghana
sr_ME: Gana

en: Give us 5 stars!
sr_ME: Dajte nam 5 zvjezdica!

en: Google Maps default zoom level
sr_ME: Google Maps zadana dubina zuma

en: Greece
sr_ME: Grčka

en: Greenland
sr_ME: Grenland

en: Guadeloupe
sr_ME: Gvadelupe

en: Guatemala
sr_ME: Gvatemala

en: Guinea
sr_ME: Gvineja

en: Guinea-Bissau
sr_ME: Gvineja-Bissau

en: Guyana
sr_ME: Gvajana

en: Have events that run past midnight? Control when your day official ends to avoid awkwardly adding your event to the next day.
sr_ME: Imate li događaje koji traju iza ponoći? Kontrolišite kada se vaš dan zvanično završava da bi ste izbjegli da se događaj doda na sljedeći dan.

en: Hawaii
sr_ME: Havaiji

en: Heard And Mc Donald Islands
sr_ME: Heard And Mc Donaldovi Ostrva

en: Help
sr_ME: Pomoć

en: Here is the iCal feed URL for your events:
sr_ME: Ovde su iCal URL unosi za vaše događaje:

en: Hi! We are Modern Tribe and we are here to help you kick ass. Thanks so much for installing our labor of love!
sr_ME: Zdravo! Mis mo Modern Tribe i ovdje smo da vam pomognemo da rasturate. Hvala vam puno što ste instalirali plod našeg rada.

en: Hide From Event Listings
sr_ME: Sakrij sa listinga događaja

en: Hide the following settings tabs on every site:
sr_ME: Sakrij sledeći tab sa postavkama na svakom sajtu:

en: Holy See (Vatican City State)
sr_ME: Vatikan

en: Hungary
sr_ME: Mađarska

en: Iceland
sr_ME: Island

en: Idaho
sr_ME: Ajdaho

en: If this is your first time using The Events Calendar, you're in for a treat and are already well on your way to creating a first event. Here are some basics we've found helpful for users jumping into it for the first time:
sr_ME: Ako je ovo da prvi put koristite The Events Calendar, vi ste na pravom mjestu da napišete svoj prvi događaj. Ovdje su neke osnove koje smo pronašli da su korisne za korisnike koji prvi put počinju:

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code after the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
sr_ME: Ako ste upoznati sa HTML-om, možete dodati kod poslije šablona događaja. Neke teme ovo mogu zahtijevati kao pomoć sa stilizacijom ili rasporedom elemenata.

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code before the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
sr_ME: Ako ste upoznati sa HTML-om, možete dodati kod prije šablona događaja. Neke teme ovo mogu zahtijevati kao pomoć sa stilizacijom ili rasporedom elemenata.

en: If you find that you aren't getting the level of service you've come to expect from Modern Tribe, shoot us an email at %s or tweet %s and tell us why. We'll do what we can to make it right.
sr_ME: Ako ste pronašli da ne dobijate onaj nivo usluge koju očekujete od Modern Tribe, pošaljite nam email na %s ili tveet %s i recite nam zašto. Mi ćemo učiniti sve što možemo da ispravimo nedostatak.

en: If you're a user of The Events Calendar and would like more support, please %spurchase a PRO license%s. We hit the PRO forums daily, and can provide a deeper level of customization/integration support for paying users than we can on WordPress.org.
sr_ME: Ako ste korisnik The Events Calendar i želite veše podrške, molim %spribavite PRO licencu%s. Mi ažuriramo PRO forume svakodnevno, i možemo da vam pružimo detaljniji nivo podrške za prilagođavanje/integraciju nego što možemo na VordPress.org.

en: Illinois
sr_ME: Ilinois

en: Include events in main blog loop
sr_ME: Uključi događaje u glavnu petlju bloga

en: India
sr_ME: Indija

en: Indiana
sr_ME: Indijana

en: Indonesia
sr_ME: Indonesija

en: Initializing Tribe Events on %s
sr_ME: Inicijalizacija Tribe Events na %s

en: Install has 1 or more legacy event!
sr_ME: Instalacija ima 1 ili više zaveštanih događaja.

en: Invalid field type specified
sr_ME: Neodgovarajući tip polja je označen

en: Invalid or incomplete field passed
sr_ME: Neispravo polje

en: Iowa
sr_ME: Ajova

en: Iran (Islamic Republic Of)
sr_ME: Iran

en: Iraq
sr_ME: Irak

en: Ireland
sr_ME: Irska

en: Israel
sr_ME: Izrael

en: It appears that you have some old events calendar data that needs to be upgraded. Please be sure to back up your database before initiating the upgrade. This process can not be undone.
sr_ME: Izgleda da imate podatke iz starog kalendara kojima treba nadogradnja. Molimo vas da uradite bekap vaše baze pre nadogradnje. Ovaj proces ne može biti povraćen.

en: Italy
sr_ME: Italija

en: Jamaica
sr_ME: Jamajka

en: Kazakhstan
sr_ME: Kazahstan

en: Kentucky
sr_ME: Kentaki

en: Kenya
sr_ME: Kenija

en: Korea, Democratic People's Republic Of
sr_ME: Koreja, Demokratska Narodna Republika

en: Korea, Republic Of
sr_ME: Koreja, Republika

en: Kuwait
sr_ME: Kuvajt

en: Kyrgyzstan
sr_ME: Kirgistan

en: Lao People's Democratic Republic
sr_ME: Laoska Narodna Demokratska Republika

en: Last Update
sr_ME: Poslednja nadogradnja

en: Latest Version:
sr_ME: Poslednja verzija:

en: Latvia
sr_ME: Latvija

en: Lebanon
sr_ME: Liban

en: Lesotho
sr_ME: Lesoto

en: Liberia
sr_ME: Liberija

en: Libya
sr_ME: Libija

en: Licenses
sr_ME: Licence

en: Liechtenstein
sr_ME: Lihtenštajn

en: List
sr_ME: Lista

en: Lithuania
sr_ME: Litvanija

en: Loading Events
sr_ME: Učitavanje događaja

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
sr_ME: Potrebna vam je dodatna funkcionalnost uključujući ponavljajuće događaje, prilagođen meta, zajednički događaji, prodaja ulaznica i još dosta toga?

en: Looking for additional functionality including recurring events, ticket sales, publicly submitted events, new views and more?
sr_ME: Potrebna vam je dodatna funkcionalnost poput ponavljajućih događaja, prodaja karata, javno postavljeni događaji, više pogleda i još toga?

en: Louisiana
sr_ME: Luizijana

en: Luxembourg
sr_ME: Luksemburg

en: Macau
sr_ME: Makao

en: Macedonia
sr_ME: Makedonija

en: Madagascar
sr_ME: Madagaskar

en: Maine
sr_ME: Mejn

en: Malawi
sr_ME: Malavi

en: Malaysia
sr_ME: Malezija

en: Maldives
sr_ME: Malavi

en: Map Settings
sr_ME: Postavke karte

en: Marshall Islands
sr_ME: Maršalska Ostrva

en: Martinique
sr_ME: Martinik

en: Maryland
sr_ME: Mariland

en: Massachusetts
sr_ME: Masačusets

en: Mauritania
sr_ME: Mauritanija

en: Mauritius
sr_ME: Mauricijus

en: Mayotte
sr_ME: Majote

en: Merge Duplicates
sr_ME: Spoj duplikate

en: Mexico
sr_ME: Meksiko

en: Michigan
sr_ME: Mičigen

en: Micronesia, Federated States Of
sr_ME: Mikronezija

en: Migrate Data!
sr_ME: Migracija podataka!

en: Minnesota
sr_ME: Minesota

en: Miscellaneous Settings
sr_ME: Razne postavke

en: Mississippi
sr_ME: Misisipi

en: Missouri
sr_ME: Misuri

en: Moldova, Republic Of
sr_ME: Moldavija

en: Monaco
sr_ME: Monako

en: Mongolia
sr_ME: Mongolija

en: Montenegro
sr_ME: Crna Gora

en: Month
sr_ME: Mjesec

en: Montserrat
sr_ME: Montserat

en: More detailed styling, tries to grab styles from your theme.
sr_ME: Detaljniji stajling, pokušava da preuzme stilove iz vaše teme.

en: More...
sr_ME: Još...

en: Morocco
sr_ME: Maroko

en: Mozambique
sr_ME: Mozambik

en: My Organizers
sr_ME: Moji organizatori

en: My Venues
sr_ME: Moja mjesta održavanja

en: Myanmar
sr_ME: Mjanmar

en: Namibia
sr_ME: Namibija

en: Netherlands
sr_ME: Holandija

en: Netherlands Antilles
sr_ME: Holandski Antili

en: Network
sr_ME: Mreža

en: Network Settings
sr_ME: Mrežne postavke

en: New Caledonia
sr_ME: Nova Kaledonija

en: New Event
sr_ME: Novi događaj

en: New Event Category Name
sr_ME: Novo ime kategorije događaja

en: New Hampshire
sr_ME: Nju Hempšir

en: New Jersey
sr_ME: Nju Džerzi

en: New Mexico
sr_ME: Nju Meksiko

en: New Organizer
sr_ME: Novi organizator

en: New Venue
sr_ME: Novo mjesto

en: New York
sr_ME: Nju Jork

en: New Zealand
sr_ME: Novi Zeland

en: News and Tutorials
sr_ME: Vijesti i tutorijali

en: News from Modern Tribe
sr_ME: Modern Tribe vjesti

en: Next
sr_ME: Sljedeći

en: Next Events &raquo;
sr_ME: Predstojeći događaji &raquo;

en: Nicaragua
sr_ME: Nikaragva

en: Nigeria
sr_ME: Nigerija

en: Niue
sr_ME: Nijue

en: No
sr_ME: Ne

en: No checkbox options specified
sr_ME: Checkbox opcije nisu označene

en: No description has been entered for this event.
sr_ME: Nema opisa za ovaj događaj.

en: No events found
sr_ME: Nema nađenih događaja

en: No events found in Trash
sr_ME: Nema nađenih događaja u smeću

en: No events scheduled for <strong>%s</strong>. Please try another day.
sr_ME: Nema događaja zakazanih za <strong>%s</strong>. Pogledajte drugi dan.

en: No matching events
sr_ME: Nema odgovarajućih događaja

en: No organizer found
sr_ME: Nema nađenih organizatora

en: No organizers found in Trash
sr_ME: Nema nađenih organizatora u smeću

en: No previous events
sr_ME: Nema prethodnih događaja

en: No radio options specified
sr_ME: Radio opcije nisu označene

en: No saved organizer exists.
sr_ME: Nema spremljenih organizatora

en: No saved venue exists.
sr_ME: Ne postoji sačuvano mjesto održavanja

en: No select options specified
sr_ME: Opcije polja za odabir nisu označene

en: No upcoming events
sr_ME: Nema predstojećih događaja

en: No venue found
sr_ME: Nema nađenih mjesta

en: No venues found in Trash
sr_ME: Nema nađenih mjesta u smeću

en: Non-existant field validation function passed
sr_ME: Funkcija validacije nepostojećeg polja

en: None of your settings were saved. Please try again.
sr_ME: Ništa od vaših podešavanja nije sačuvano. Molimo probajte ponovo.

en: Norfolk Island
sr_ME: Norfolk Ostrva

en: North Carolina
sr_ME: Severna Karolina

en: North Dakota
sr_ME: Severna Dakota

en: Northern Mariana Islands
sr_ME: Sjeverna Marijanska Ostrva

en: Norway
sr_ME: Norveška

en: Not getting help?
sr_ME: Ne dobijate pomoć?

en: Number of events to show per page
sr_ME: Broj događaja za prikazivanje po stranici

en: Ohio
sr_ME: Ohajo

en: Only This Event:
sr_ME: Samo ovaj događaj:

en: Only includes enough css to achieve complex layouts like calendar and week view.
sr_ME: Samo uključuje dovoljno css da postigne složene rasporede kao kalendar i sedmični prikaz.

en: Order #
sr_ME: Narudžba #

en: Order Status
sr_ME: Status narudžbe

en: Organizer
sr_ME: Organizator

en: Organizer Information
sr_ME: Informacije o organizatoru

en: Organizer Name:
sr_ME: Organizator:

en: Organizer draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview organizer</a>
sr_ME: Nacrt organizatora ažuriran. <a target="_blank" href="%s">Pregled organizatora</a>

en: Organizer published. <a href="%s">View organizer</a>
sr_ME: Organizator objavljen. <a href="%s">Vidi organizatora</a>

en: Organizer restored to revision from %s
sr_ME: Organizator vraćen na reviziju od %s

en: Organizer saved.
sr_ME: Organizator sačuvan.

en: Organizer scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview organizer</a>
sr_ME: Organizator stavljen na raspored za: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Pregled organizatora</a>

en: Organizer submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview organizer</a>
sr_ME: Organizator poslat. <a target="_blank" href="%s">Pregled organizatora</a>

en: Organizer updated.
sr_ME: Organizator ažuriran.

en: Organizer updated. <a href="%s">View organizer</a>
sr_ME: Organizator ažuriran. <a href="%s">Vidi organizatora</a>

en: Organizers
sr_ME: Organizatori

en: Origin:
sr_ME: Porijeklo:

en: Otherwise, if you're feeling adventurous, you can get started by heading to the Events menu and adding your first event.
sr_ME: U suprotnom, ako se osećate avanturistički, možete da počnete od menija Događaji i dodate svoj prvi događaj.

en: Papua New Guinea
sr_ME: Papua Nova Gvineja

en: Paraguay
sr_ME: Paragvaj

en: Parent Event Category
sr_ME: Roditeljska kategorija događaja

en: Parent Event Category:
sr_ME: Roditeljska kategorija događaja:

en: Past Events
sr_ME: Prošli događaji

en: Pennsylvania
sr_ME: Pensilvanija

en: Philippines
sr_ME: Filipini

en: Phone:
sr_ME: Telefon:

en: Pitcairn
sr_ME: Ostrva Pitkern

en: Poland
sr_ME: Poljska

en: Postal Code:
sr_ME: Poštanski broj:

en: Premium Add-Ons
sr_ME: Premijum dodaci

en: Prev
sr_ME: Prethodni

en: Price:
sr_ME: Cijena:

en: Print
sr_ME: Štampa

en: Puerto Rico
sr_ME: Portoriko

en: Purchaser
sr_ME: Korisnik

en: Purchaser email
sr_ME: E-mail kupca

en: Purchaser name
sr_ME: Ime kupca

en: Qatar
sr_ME: Katar

en: Recurring Event
sr_ME: Ponavljajući događaj

en: Recurring?
sr_ME: Ponavljajući?

en: Release Notes
sr_ME: Podaci o novom izdanju

en: Release notes for painting an overall picture of the plugin's lifecycle and when features/bug fixes were introduced.
sr_ME: Zabilješke o reviziji u izgradnji ukupne slike životnog ciklusa plug-ina i kada su funkcije/bagovi predstavljeni.

en: Remove
sr_ME: Ukloni

en: Requires:
sr_ME: Potrebno:

en: Rhode Island
sr_ME: Rode Island

en: Right here
sr_ME: Ovdje

en: Romania
sr_ME: Rumunija

en: Russian Federation
sr_ME: Rusija

en: Rwanda
sr_ME: Ruanda

en: Saint Kitts And Nevis
sr_ME: Sveti Kristofer i Nevis

en: Saint Lucia
sr_ME: Sveta Lucija

en: Saint Vincent And The Grenadines
sr_ME: Sveti Vinsent i Grenadini

en: Sao Tome And Principe
sr_ME: Sao Tome And Prinsipe

en: Saudi Arabia
sr_ME: Saudiska Arabija

en: Search Event Categories
sr_ME: Pretraži kategorije događaja

en: Search Events
sr_ME: Pretraži događaje

en: Search Organizers
sr_ME: Pretraži organizatore

en: Search Venues
sr_ME: Pretraži mjesta

en: Security Code
sr_ME: Sigurnosni broj

en: See an example of the link
sr_ME: Pogledaj primjer linka

en: See who purchased tickets to this event
sr_ME: Vidi ko je kupio ulaznice za ovaj događaj

en: Select a Country:
sr_ME: Odaberite zemlju:

en: Select a State:
sr_ME: Odaberite državu:

en: Select a User:
sr_ME: Odaberite korisnika

en: Select an Image
sr_ME: Odaberite sliku

en: Select...
sr_ME: Odaberite...

en: Sell using:
sr_ME: Prodaj koristeći:

en: Send the attendee list by email
sr_ME: Pošalji listu učesnika e-mejlom

en: Sending...
sr_ME: Šaljem...

en: Serbia
sr_ME: Srbija

en: Set as ticket header
sr_ME: Postavi kao sliku za zaglavlje ulaznice

en: Set the default currency symbol for event costs. Note that this only impacts future events, and changes made will not apply retroactively.
sr_ME: Podesite zadani simbol valute za cijenu događaja. Uzmite u obzir da se ovo odnosi samo na predstojeće događaje, i napravljene izmjene se neće primijeniti retroaktivno.

en: Settings
sr_ME: Postavke

en: Settings saved.
sr_ME: Podešavanja sačuvana.

en: Seychelles
sr_ME: Sejšeli

en: Show Google Map:
sr_ME: Prikaži Google mapu:

en: Show Google Maps Link:
sr_ME: Prikaži link Google mape:

en: Show The Events Calendar link
sr_ME: Prikaži The Events Calendar link

en: Show comments
sr_ME: Prikaži komentare

en: Show events with the site's other posts. When this box is checked, events will also continue to appear on the default events page.
sr_ME: Prikaži događaje sa ostalim unosima sajta. Kada je ova opcija štiklirana, događaji će nastaviti da se pojavljuju na zadanoj stranici za događaje.

en: Show widget only if there are upcoming events:
sr_ME: Prikaži vidžet samo ako ima nadolazećih događaja:

en: Show:
sr_ME: Prikaži:

en: Sierra Leone
sr_ME: Sijera Leone

en: Singapore
sr_ME: Singapur

en: Single event URL slug
sr_ME: URL naziv pojedinačnog događaja

en: Skeleton Styles
sr_ME: Kostur stilovi

en: Slovakia (Slovak Republic)
sr_ME: Slovačka

en: Slovenia
sr_ME: Slovenija

en: Sold %d
sr_ME: Prodano %d

en: Sold %d of %d
sr_ME: Prodano %d od %d

en: Solomon Islands
sr_ME: Solomonska Ostrva

en: Somalia
sr_ME: Somalija

en: Sorry, The Events Calendar requires PHP %s or higher. Talk to your Web host about moving you to a newer version of PHP.
sr_ME: Žao nam je, The Events Calendar zahtijeva PHP %s ili noviji. Pričajte sa vašim hostom o prebacivanju na noviju verziju PHP-a.

en: Sorry, The Events Calendar requires WordPress %s or higher. Please upgrade your WordPress install.
sr_ME: Žao nam je, The Events Calendar zahtijeva WordPress %s ili noviji. Molimo vas da ažurirate vašu Wordpress instalaciju.

en: South Africa
sr_ME: Južna Afrika

en: South Carolina
sr_ME: Južna Karolina

en: South Dakota
sr_ME: Južna Dakota

en: South Georgia, South Sandwich Islands
sr_ME: Južna Džordžija

en: Spain
sr_ME: Španija

en: Sri Lanka
sr_ME: Šri Lanka

en: St. Helena
sr_ME: Sveta Helena

en: St. Pierre And Miquelon
sr_ME: Sveti Petar i Mikelon

en: Start Date
sr_ME: Datum početka

en: Start Date &amp; Time:
sr_ME: Datum početka &amp; Vrijeme:

en: Start Date / Time:
sr_ME: Datum / Vrijeme početka:

en: Start sale:
sr_ME: Započni prodaju:

en: Start:
sr_ME: Početak:

en: State or Province:
sr_ME: Država ili provincija:

en: Sticky in Calendar View
sr_ME: Stalno vidljivo u pogledu kalendara

en: Support
sr_ME: Podrška

en: Support Resources To Help You Kick Ass
sr_ME: Informacije o podršci koja će vam pomoći da razbijate

en: Suriname
sr_ME: Surinam

en: Svalbard And Jan Mayen Islands
sr_ME: Svalbard

en: Swaziland
sr_ME: Svaziland

en: Sweden
sr_ME: Švedska

en: Switzerland
sr_ME: Švajcarska

en: Syrian Arab Republic
sr_ME: Sirija

en: Tags:
sr_ME: Tagovi:

en: Taiwan
sr_ME: Tajvan

en: Tajikistan
sr_ME: Tadžikistan

en: Tanzania, United Republic Of
sr_ME: Tanzanija

en: Tennessee
sr_ME: Tenesi

en: Texas
sr_ME: Teksas

en: Thailand
sr_ME: Tajland

en: The Events Calendar
sr_ME: Kalendar događaja

en: The Events Calendar Settings
sr_ME: The Events Calendar podešavanja

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
sr_ME[0]: Podešavanje iznad nije sačuvano. Ostala podešavanja su sačuvana uspješno.
sr_ME[1]: Podešavanja iznad nisu sačuvana. Ostala podešavanja su sačuvana uspješno.
sr_ME[2]: Podešavanja iznad nisu sačuvana. Ostala podešavanja su sačuvana uspješno.

en: The above should ideally be plural, and this singular.<br />Your single event URL is: %s
sr_ME: Gorenavedeno bi trebalo biti u množini, a ovde u jednini.<br />URL jednog događaja je: %s

en: The following plugins are out of date: <b>%s</b>. All add-ons contain dependencies on The Events Calendar and will not function properly unless paired with the right version. %sWant to pair an older version%s?
sr_ME: Sledeći dodaci su zastareli: <b>%s</b>. Svi dodaci sadrže zavisnosti od The Events Calendar i neće pravilno funkcionisati osim ako nisu upareni sa pravom verzijom. %sŽelite li da uparite stariju verziju%s?

en: The maximum image size in the email will be 580px wide by any height, and then scaled for mobile. If you would like "retina" support use an image sized to 1160px wide.
sr_ME: Maksimalna veličina slike u e-mailu biće 580px širine i bilo koje visine, i onda smanjena za mobilne telefone. Ako želite  "retina" podršku koristite sliku širine 1160px.

en: The request was sent insecurely.
sr_ME: Zahtev je poslat nesigurno.

en: The request wasn't sent from this tab.
sr_ME: Zahtev nije poslat sa ovog tab-a.

en: The slug used for building the events URL.
sr_ME: Naziv koji se koristi za kreiranje URL-a događaja.

en: There  were no results found for <strong>"%s"</strong>.
sr_ME: Nema rezultata za <strong>"%s"</strong>.

en: There are no fields setup for this tab yet.
sr_ME: Još uvek nema polja podešenih za ovaj tab.

en: There are no upcoming events at this time.
sr_ME: Trenutno nema predstojećih događaja.

en: There were no results found for <strong>"%s"</strong> this month. Try searching next month.
sr_ME: Nema rezultata nađenih za <strong>"%s"</strong> ovaj mjesec. Probajte sa pretragom za idući mjesec.

en: This event has passed.
sr_ME: Ovaj događaj je prošao.

en: This event was created using Community Events. Are you sure you want to sell tickets for it?
sr_ME: Ovaj događaj je kreiran koristeći Community Events. Da li ste sigurni da želite prodati ulaznice za njega?

en: This is where all of the global network settings for Modern Tribe's The Events Calendar can be modified.
sr_ME: Ovdje mogu biti izmijenjene sve globalne mrežne postavke za The Events Calendar.

en: Ticket #
sr_ME: Ulaznica #

en: Ticket Description:
sr_ME: Opis ulaznice:

en: Ticket Name:
sr_ME: Naziv ulaznice:

en: Ticket Sales
sr_ME: Prodaja ulaznica

en: Ticket Type
sr_ME: Tip ulaznica

en: Ticket header image
sr_ME: Slika na zaglavlju Ulaznice

en: Ticket type
sr_ME: Tip ulaznice

en: Tickets
sr_ME: Ulaznice

en: Tickets sold:
sr_ME: Prodano ulaznica:

en: Title:
sr_ME: Titula:

en: Today
sr_ME: Danas

en: Tribe Event Add-Ons
sr_ME: Tribe Event dodaci

en: Tribe Events Styles
sr_ME: Tribe Events stilovi

en: Trinidad And Tobago
sr_ME: Trinidad i Tobago

en: Tunisia
sr_ME: Tunis

en: Turkey
sr_ME: Turska

en: Turks And Caicos Islands
sr_ME: Turks i Kajkos Ostrva

en: Tutorials
sr_ME: Tutorijali

en: Ukraine
sr_ME: Ukrajina

en: Undo Check in
sr_ME: Od-čekiranje

en: United Arab Emirates
sr_ME: Ujedinjeni Arapski Emirati

en: United Kingdom
sr_ME: Ujedinjeno Kraljevstvo

en: United States
sr_ME: Sjedinjene Države

en: United States Minor Outlying Islands
sr_ME: Manja Pacifička Ostrva Sjedinjenih Američkih Država

en: Unnamed Organizer
sr_ME: Neimenovani organizator

en: Unnamed Venue
sr_ME: Neimenovano mjesto održavanja

en: Upcoming Events
sr_ME: Predstojeći događaji

en: Update Event Category
sr_ME: Ažuriraj kategoriju događaja

en: Upgrade from The Events Calendar
sr_ME: Nadogradite sa The Events Calendar

en: Upload image for the ticket header
sr_ME: Postavi sliku za zaglavlje ulaznice

en: Uruguay
sr_ME: Urugvaj

en: Use Javascript to control page load
sr_ME: Koristite JavaScript da kontrolišete učitavanje stranice

en: Use New Organizer
sr_ME: Koristi novog organizatora

en: Use New Venue
sr_ME: Koristi novo mjesto održavanja

en: Use Saved Organizer:
sr_ME: Koristi ranije kreiranog organizatora

en: Use Saved Venue:
sr_ME: Koristi ranije kreirano mjesto održavanja

en: Users of the free The Events Calendar should post their support concerns to the plugin's %sWordPress.org support forum%s. While we are happy to help identify and fix bugs that are reported at WordPress.org, please make sure to read our %ssupport expectations sticky thread%s before posting so you understand our limitations.
sr_ME: Korisnici besplatne verzije The Events Calendar trebaju postavljati svoje postove na Podršci plugin-a %sWordPress.org support forum%s. Dok smo srećni da pomognemo da se identifikuju i isprave greške koje su prijavljene na WordPress.org, uvjerite se da ste pročitali naša%s očekivanja za podrškom na važne teme%s prije pisanja vašeg posta, kako biste razumjeli naša ograničenja.

en: Utah
sr_ME: Juta

en: Venezuela
sr_ME: Venecuela

en: Venue
sr_ME: Mjesto

en: Venue Information
sr_ME: Informacije o mjestu

en: Venue Name:
sr_ME: Mjesto:

en: Venue draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview venue</a>
sr_ME: Nacrt mjesta ažuriran. <a target="_blank" href="%s">Pregled mjesta</a>

en: Venue published. <a href="%s">View venue</a>
sr_ME: Mjesto objavljeno. <a href="%s">Vidi mjesto</a>

en: Venue restored to revision from %s
sr_ME: Mjesto vraćeno na reviziju od %s

en: Venue saved.
sr_ME: Mjesto sačuvano.

en: Venue scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview venue</a>
sr_ME: Mjesto stavljeno na raspored za: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Pregled mjesta</a>

en: Venue submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview venue</a>
sr_ME: Mjesto poslato. <a target="_blank" href="%s">Pregled mesta</a>

en: Venue updated.
sr_ME: Mjesto ažurirano.

en: Venue updated. <a href="%s">View venue</a>
sr_ME: Mjesto ažurirano. <a href="%s">Vidi mjesto</a>

en: Venue:
sr_ME: Mjesto:

en: Venues
sr_ME: Mjesta

en: Version
sr_ME: Verzija

en: Viet Nam
sr_ME: Vijetnam

en: View
sr_ME: Pogledaj

en: View &#8220;%s&#8221;
sr_ME: Pogledajte &#8220;%s&#8221;

en: View All Add-Ons
sr_ME: Pogledaj sve add-one

en: View All Events
sr_ME: Vidi sve događaje

en: View As
sr_ME: Vidi kao

en: View Calendar
sr_ME: Vidi kalendar

en: View Event
sr_ME: Pogledaj događaj

en: View Organizer
sr_ME: Vidi organizatora

en: View Venue
sr_ME: Pogledaj mjesto

en: Virgin Islands (British)
sr_ME: Devičanska Ostrva (Britanija)

en: Virgin Islands (U.S.)
sr_ME: Djevičanska ostrva (SAD)

en: Virginia
sr_ME: Virdžinija

en: Wallis And Futuna Islands
sr_ME: Volis i Futuna ostrva

en: Washington
sr_ME: Vašington

en: We hit the WordPress.org forum throughout the week, watching for bugs. If you report a legitimate bug that we're able to reproduce, we will log it and patch for an upcoming release. However we are unfortunately unable to provide customization tips or assist in integrating with 3rd party plugins or themes.
sr_ME: Ažuriramo forum na WordPress.org tokom nedelje, gledajući za bagove. Ako prijavite legitimnu grešku koju smo u stanju da reprodukujemo, mi ćemo za nju napraviti zakrpu i u narednoj verziji je uključiti u paket. Međutim, mi nismo, nažalost, u stanju da obezbijedimo savjete za prilagođavanje ili pomoć u integraciji sa drugim modulima ili temama koje korstite.

en: We hope our plugin is helping you out.
sr_ME: Nadamo se da vam je naš plagin pomogao

en: We've also got a %sModern Tribe UserVoice%s page where we're actively watching for feature ideas from the community. If after playing with the plugin and reviewing the resources above, you're finding a feature isn't present that should be, let us know. Vote up existing feature requests or add your own, and help us shape the future of the products business in a way that best meets the community's needs.
sr_ME: Takođe smo dodali %sModern Tribe UserVoice%s stranicu gde aktivno gledamo na ideje iz zajednice. Ako nakon korišćenja plugin-a i razmatranja resursa gore, vi pronađete funkciju koja nije prisutna a trebalo bi da bude, javite nam. Glasajte za postojeće zahteve predloženih funkcija ili dodajte sopstvene, i pomognite nam da oblikujemo budućnost ovog proizvoda na način koji najbolje zadovoljava potrebe zajednice.

en: We've redone our support page from the ground up in an effort to better help our users. Head over to our %sSupport Page%s and you'll find lots of great resources, including:
sr_ME: Mi smo prepravili našu stranicu za podršku iz temelja u nastojanju da pružimo bolju podršku našim korisnicima. Idite na našu %sSupport Page%s i tamo ćete naći mnogo korisnih informacija, uključujući:

en: Website:
sr_ME: Web sajt

en: Welcome to Events 2.0! This is a HUGE upgrade from 1.6.5. Please make sure you have backed up before proceeding any further. You can easily <a href="%s">revert to an old version</a> if you want to backup first. This upgrade includes two major steps, <a href="%s">migrating data</a> &amp; updating your templates as necessary. There have been significant changes to the template tags and functions. Check out our <a href="%s">walk-through on the upgrade</a> before proceeding and check out the FAQ &amp; Knowledge base from the <a href="%s">support page</a>. If you're new to The Events Calendar, you may want to review our <a href="%s">new user primer</a>.<br/><br/> You have events that need to be migrated.  Please visit the bottom of the <a href="%s">settings page</a> to perform the migration.
sr_ME: Dobrodošli u Events 2.0! Ovo je ogromna nadogradnja od 1.6.5. Molimo vas da obezbijedite rezervnu kopiju prije nego nastavite dalje sa radom. Možete lako da <a href="%s">vratite na ranije stanje</a> ako napravite rezervnu kopiju sada. Ova nadogradnja sadrži dva velika koraka, <a href="%s">migrating data</a> &amp; ažurirajući vaše obrasce ako je potrebno. Bilo je značajnijih promjena u šablonima oznaka i funkcija. Provjerite naš <a href="%s">vodiča kroz nadogradnju</a> prije nastavka i provjerite obavezno FAQ &amp; Bazu znanja od<a href="%s">stranice za podršku</a>. Ako ste novi u The Events Calendar, želećete da pogledate naš<a href="%s">novi user primer</a>.<br/><br/> Imate događaje koji je potrebno migrirati.  Molimo vas posjetite ispod <a href="%s">stranice sa podešavanjima</a> da započnete migraciju.

en: Welcome to The Events Calendar! Your events calendar can be found at %s. To change the events slug, visit %sEvents -> Settings%s.
sr_ME: Dobrodošli u The Events Calendar! Vaš kalendar događaja možete naći na %s. Da izmijenite naziv događaja postetite %sDogađaji -> Postavke%s.

en: West Virginia
sr_ME: Zapadna Virdžinija

en: Western Sahara
sr_ME: Zapadna Sahara

en: When will ticket sales occur? If you don't set a start/end date for sales, tickets will be available from now until the event ends.
sr_ME: Kada će doći do prodaje ulaznica? Ako ne odredite datume za početak i kraj prodaje, ulaznice će biti dostupne od sada do kraja događaja.

en: Where's my calendar?
sr_ME: Gdje je moj kalendar?

en: Wisconsin
sr_ME: Viskonsin

en: Wordpress.org Plugin Page
sr_ME: Wordpress.org Plugin stranica

en: Would you like to change only this instance of the event, or all future events in this series?
sr_ME: Da li bi ste željeli da promijenite samo ovu instancu događaja, ili sve buduće događaje u ovoj seriji?

en: Would you like to delete only this instance of the event, or all future events in this series?
sr_ME: Da li bi ste htjeli da obrišete samo ovu instancu događaja, ili sve buduće događaje u ovoj seriji?

en: Written documentation can only take things so far...sometimes, you need help from a real person. This is where our %ssupport forums%s come into play.
sr_ME: Napisana dokumentacija može samo da riješi određene stvari do sada ... ponekad, vam je potrebna pomoć od stvarne osobe. Ovo je mjesto gde naši %ssupport forums%s dolaze na red.

en: Wyoming
sr_ME: Vajoming

en: YYYY-MM-DD
sr_ME: GGGG-MM-DD

en: Yemen
sr_ME: Jemen

en: Yes
sr_ME: Da

en: You <strong>cannot</strong> use the same slug as above. The above should ideally be plural, and this singular.<br />Your single Event URL is like: %s
sr_ME: Vi <strong>ne možete</strong> koristiti isti naziv kao iznad. Iznad bi trebalo da bude množina, a ovdje jednina.<br />URL jednog događaja izgleda: %s

en: You are up to date!
sr_ME: Koristite poslednju verziju!

en: You can use Screen Options to select which columns you want to see. The selection works in the table below, in the email, for print and for the CSV export.
sr_ME: Možete koristiti Postavke Ekrana da odaberete koje stupce želite vidjeti. Izbor radi u tablici ispod, u e-mailu, za štampanje i za CSV export.

en: You cannot edit the slug for your events page as you do not have pretty permalinks enabled. The current URL for your events page is <a href="%s">%s</a>. In order to edit the slug here, <a href="%soptions-permalink.php">enable pretty permalinks</a>.
sr_ME: Ne možete da izmijenite naziv za vašu stranicu sa događajima jer nemate omogućene odgovarajuće trajne linkove. Trenutni URL za vašu stranicu sa događajima je  <a href="%s">%s</a>. Da bi ste ovdje izmjenili maziv, <a href="%soptions-permalink.php">enable pretty permalinks</a>.

en: You don't have permission to do that.
sr_ME: Nemate ovlašćenje za to.

en: You have changed the recurrence rules of this event.  Saving the event will update all future events.  If you did not mean to change all events, then please refresh the page.
sr_ME: Promijenili ste postavke za ponavljanje ovog događaja. Ako spremite događaj postavke će se primijenti na sve naredne događaje. Ako nijeste željeli promijeniti sve događaje molimo vas osvježite stranicu.

en: You might find duplicate venues and organizers when updating The Events Calendar from a pre-3.0 version. Click this button to automatically merge identical venues and organizers.
sr_ME: Možete naći duplikate mjesta održavanja i organizatora kada nadograđujete The Events Calendar s verzije prije 3.0. Kliknite na ovo dugme da automatski spojite identična mjesta i organizatore.

en: You must select at least one view.
sr_ME: Morate omogućiti bar jedan pogled.

en: You need to select a user or type a valid email address
sr_ME: Morate odabrati korisnika ili ukucati validnu e-mail adresu

en: You need to upgrade!
sr_ME: Potrebna je nadogradnja!

en: You successfully migrated (%d) entries.
sr_ME: Uspješno ste migrirali (%d) unosa.

en: You've requested a non-existent tab.
sr_ME: Zatražili ste nepostojeći tab.

en: Your current Events URL is %s
sr_ME: Vaš trenutni URL događaja je %s

en: Your current events URL is: %s
sr_ME: Vaš trenutni URL događaja je: %s

en: Your form had the following errors:
sr_ME: Vaša forma je imala sljedeće greške:

en: Your ticket has been deleted.
sr_ME: Vaša ulaznica je obrisana.

en: Your ticket has been saved.
sr_ME: Vaša ulaznica je sačuvana.

en: Your tickets
sr_ME: Vaše ulaznice

en: Your version of The Events Calendar is not up-to-date with one of your The Events Calendar add-ons. Please %supdate now.%s
sr_ME: Vaša verzija The Events Calendar-a nije kompatibilna sa jednim od The Events Calendar dodataka. Molimo vas %sažurirajte verziju.%s

en: Zambia
sr_ME: Zambija

en: Zimbabwe
sr_ME: Zimbabve

en: attendees
sr_ME: Učesnici

en: category
sr_ME: kategorija

en: listed under %s. Check out past events for this category or view the full calendar.
sr_ME: izlistano pod %s. Provjerite prethodne događaje za ovu kategoriju ili pogledajte pun kalendar.

en: listed under %s. Check out upcoming events for this category or view the full calendar.
sr_ME: izlistano pod %s. Provjerite predstojeće događaje za ovu kategoriju ili pogledajte pun kalendar.

en: month
sr_ME: mjesec

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
sr_ME: sa imenom funkcije:

[ctx: not available]
en: n/a
sr_ME: nije dostupno

en: or
sr_ME: ili

en: past
sr_ME: prethodni

en: upcoming
sr_ME: predstojeći

en: venue
sr_ME: mjesto
